Beköszöntő

Kedves Látogató !

Mindenkivel szeretnénk megosztani tapasztalatainkat,gondolatainkat és tévedéseinket, akik szeretnének holnaptól egészségesebben táplálkozni és élni.Mindenki olvas az egészségesebb életről sok jót és szépet.Másnap eldönti, holnaptól ő is kipróbálja és akkor jönnek a de-k. Hol lehet kapni ? Hol találom ? Hogyan csináljam ? Folytatás az ökooldalakon.


2012. május 11., péntek

Helyi érték a Te értéked is !


Mára a szaporodó élelmiszerbotrányok, a környezetszennyezés és az egészségtelen élelmiszerek fogyasztásával összefüggő kockázatok miatt egyre fontosabbá válik, hogy honnan származik a termék, ami a tányérunkon landol.

Ott állunk a nagyáruház zöldség-gyümölcs részlegén, hatalmas táblákon üvölt felénk a "friss" felirat. Előttünk elterül 3 féle krumpli (francia, holland és jó esetben magyar), 3 féle paradicsom (spanyol, marokkói és talán magyar), és ugye a rendre Kínából érkező fokhagyma (pedig de jó is lenne a makóit beszerezni).
 

Mi szerint döntünk? Tényleg csak az ár számít abban a pillanatban? Vagy képesek vagyunk a pénztárcánkon túl, hosszabb távon gondolkodni?


10+1 indok következik, hogy legközelebb biztosan a helyes döntést hozd meg!



1. A helyi termék vásárlása előnyösen hat a lokális gazdaságra.
Kutatások igazolják, hogy a helyben elköltött 100 Ft a helyi gazdaság szereplői számára 200 Ft bevételt jelent. Amikor az értékesítő vállalkozás nem helyi tulajdonú, a profit garantáltan elhagyja a helyi közösséget. 
2. Frissebb áru - méghozzá nem is akármennyivel.
Míg a nagyáruházak polcain található zöldségeket, gyümölcsöket éretlenül szedték le, hetekig, hónapokig szállították, majd valahol hűtve tárolták, addig a helyi zöldségek a piacon nagy valószínűséggel az eladást megelőző 24 órában kerültek betakarításra. Ez nem csak a frissességére van hatással, hanem a beltartalmára is, hiszen az idő múlásával ezen élelmiszerek táplálkozási értéke csökken.  
3. Jobb a helyi íze.
Kóstolj meg egy kerti paradicsomot, frissen a növényről letépve és egy importot a boltból. Érezhető a különbség!
4. Tovább érik.
Mivel ezek a termékek helyben kerülnek értékesítésre nem kell elviselniük a hosszú hajóutat, a szállítás gyötrelmeit és a hosszú hűtőházi tárolást. Ezért nem kell, hogy éretlenül szüreteljék be őket.
5. Kevésbé szennyezi a környezetet.
Annak köszönhetően, hogy a helyi termék lényegesen kevesebbet utazik (általában max. 60 km-t), a fogyasztásuk jelentősen csökkenti a környezet terhelését. Például egy import paradicsom átlagosan 2400 km-t tesz meg (!) mire nálunk az áruház polcán landol.
6. Harmónia az évszakokkal.
Az évszakoknak megfelelő zöldségek és gyümölcsök fogyasztása hozzásegít minket ahhoz, hogy akkor fogyasszuk ezeket, amikor a legjobb ízűek, legnagyobb mennyiségben kaphatóak és a legolcsóbbak. Például nem jellemző, hogy télen lecsót főzünk, igaz? 
7. Minden helyi termékhez tartozik egy helyi történet is.
A piaci árusok, a helyi zöldség és gyümölcstermesztők, állattartók és élelmiszer feldolgozók mind-mind rendelkeznek egy saját, családi (siker)történettel. Különösen igaz ez akkor, ha az előállítás során a hagyományos családi recepteket, módszereket alkalmazzák. Azzal hogy megvesszük ezeket a termékeket, a történet részeseivé válunk.
8. Minél közelebbi az áru, annál kevesebb a vegyszermaradvány.
Azzal, hogy kevesebbet kell az élelmiszereket szállítani, nincs szükség jelentős tartósításra. A helyi termékkel kapcsolatos probléma esetén a termelő gyorsabban, hatékonyabban felelősségre vonható. A termelőnek pedig érdeke a minőségi termék, hiszen gyakran a saját becsülete és arca az alapja a márkának, amit értékesít.
9. Diverzitás növelő hatás.
Azzal, hogy nem kell a termelőnek jól tárolható, jól szállítható, magas profittal kecsegtető nagyipari fajtákat termeszteni, megmaradhatnak olyan ősi hazai fajták, melyek termesztése, tenyésztése egyre inkább a feledésbe merül.
10. A saját környezetünket támogathatjuk.
Azzal hogy a helyi termékek mellett tesszük le a voksunkat hozzájárulunk ahhoz, hogy a településünk, a kistérségünk, vagy a régió gazdaságilag fejlődjön, életképes, élhető és sikeres maradjon. Ha választhatsz, hogy egy külföldi céget, vagy a helyi közösséget támogatod, amihez tartozol, te ki mellett teszed le a voksod? 
+1. Teremts kapcsolatot a termelővel és az egészséges áru olcsóbb lesz, mint hinnéd!
Számtalan lehetőség van arra, hogy a termelőtől közvetlenül szerezd be az árut, még akkor is ha fővárosi vagy (nekik kifejezetten ajánljuk a Szatyor Bevásárló Közösséget). Így a gazdákkal kialakított közvetlen kapcsolatnak köszönhetően nem kerül a fogyasztói láncba a haszonra gyúró multi kereskedők. A direkt értékesítésnek hála, az áru zöme olcsóbb lesz, mint amennyiért a bioboltok, vagy egyes áruházak kínálják termékeiket. 


http://www.pozitivnap.hu/gazdasag/jo-tendencia-egyre-tobbet-megyunk-piacra






Forrás : www.pozitivnap.hu 






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése