Beköszöntő

Kedves Látogató !

Mindenkivel szeretnénk megosztani tapasztalatainkat,gondolatainkat és tévedéseinket, akik szeretnének holnaptól egészségesebben táplálkozni és élni.Mindenki olvas az egészségesebb életről sok jót és szépet.Másnap eldönti, holnaptól ő is kipróbálja és akkor jönnek a de-k. Hol lehet kapni ? Hol találom ? Hogyan csináljam ? Folytatás az ökooldalakon.


2011. augusztus 10., szerda

Görögdinnyéről.Lőrinc napi vigasságok.

Sokan a népi hagyományra esküsznek: Lőrinc belepisil a görögdinnyébe, augusztus közepe után már nem lehet jó dinnyét kapni. Ám ez ma már nem egészen igaz.

A görögdinnye (Citrullus lanatus) vajmi kevés rokonságban áll a névadó görögökkel. Pontos és megbízható magyarázat nincs arra, hogy miért éppen ez a név ragadt rá a gömbölyű gyümölcsre - illetve zöldségre, mivel mind a görög-, mindpedig a sárgadinnye zöldségfaj, és nem gyümölcs. Talán a ,,gölődiny", azaz gombóc szóból alakult a zöldség neve az évek során. A görögdinnye növény a kabakosok családjába tartozik, eredetileg Afrika déli részérő származhat. Magyarországra a Balkán felől érkezett, a beszámolók szerint a XVI. században már nálunk is termesztették. Az igazi dinnyeszezon viszont csak a XVIII. században indult be.


A hazai éghajlat gyakorlatilag az ország egész területén kedvez a görögdinnyének, a talajadottságok miatt a legfinomabb dinnyék Heves megyében teremnek. Ott van egy kis község, Csány, amely arról nevezetes, hogy az egész országban itt terem a legízletesebb görögdinnye. Reméljük, hogy találkozott már az általuk termelt kiváló minőségű csányi dinnyevel.Hazánk egyik megőrzésre méltó kultúrtörténeti értéke, a csányi dinnyetermesztés gyökerei a XVII. századig nyúlnak vissza. Számos fajtáját termesztik; ezek formájukban (a gömbölyűtől a tojásdadig), a hús színében (halvány rózsaszíntől a vérvörösig) vagy méretükben (2-3-tól 10-15 kilóig) is különbözhetnek egymástól. Régebben nem volt ritka a 15-20 kiló körüli óriásdinnye sem, mára azonban a tömegtermelés és -fogyasztás a kisebb méretű, könnyebben szállítható dinnyék felé terelte a piacot.
Osszesen 4.800-5.000 hektáron folyik dinnyetermelés Magyarországon, az idén várhatóan mintegy 180 ezer tonna terem. A magyarországi dinnyemennyiség mintegy 60 százalékát Békés megyében, elsősorban Medgyesegyháza környékén termelik meg.

A görögdinnyét azért is érdemes fogyasztani, mert sok benne a likopin, amely megköti a káros szabad gyököket, védi a sejteket a rákos elfajulástól.

A görögdinnye több mint kilencven százaléka víz. Minden, ami olvadó, kimossa szerveidből, ami pedig nem olvadó és hasznos, az bennmarad. Így salaktalaníthatod bélrendszered! Ha nehezen emészthető étellel tömted meg a pocakod, a dinnye ezen is segít! Víztartalmával olyan nagy teret foglal el, hogy hamarosan telítettnek érzed magad. Hamar át is esel a telítettség érzésén, mert a víz keresztül megy rajtad, és a gyomor visszakapja eredeti rugalmasságát. Pozitívan befolyásolja az emésztés további szakaszait, így serkenti a belek ürülését is. Ha alkalmad adódik huzamosabb ideig görögdinnyét fogyasztani, szerencsés vagy, mert helyreállítja a vér sav-lúg egyensúlyát .Vitamintartalma nem jelentős, elsősorban C-, E- és B-vitamint vihetünk be vele. Vas-, cink-, magnézium- és sótartalmának köszönhetően a nyári melegben a legkiválóbb folyadékpótlási lehetőség a jól lehűtött dinnye.
Amit 100 g görögdinnye tartalmaz:
Energia 29 kcal
Karotin nyomokban
B1-vitamin 0,04 mg
B2-vitamin 0,02 mg
C-vitamin 7 mg
Fehérje 0,5 g
Zsír 0,2 g
Szénhidrát 6,5 g

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése